Porušena všechna pravidla války

18.7.2024 13:04

Podle šéfa Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Philippe Lazzariniho bylo Izraelem za posledních 10 dní napadeno nejméně osm škol, ve kterých byli vysídleni Palestinci. Dále uvedl, že během izraelských vojenských operací byla „porušena všechna pravidla války“.

Zástupce Palestiny při OSN Rijád Mansur na středečním zasedání Rady bezpečnosti věnovaném konfliktu na Blízkém východě řekl, že izraelská válka v Gaze je „nejzdokumentovanější genocida v historii“.

14. července bylo přibližně 90 Palestinců zabito a přibližně 300 zraněno při izraelském bombardování uprchlického tábora Al-Mawasi , který sami Izraelci dříve popsali jako takzvanou „bezpečnou zónu“, kde by se měli Palestinci shromáždit, aby se vzdálili směru ofenzivy izraelských ozbrojených sil.

Palestinské zdravotnické struktury v pásmu Gazy uvedly, že od začátku války bylo v exklávě zabito nejméně 38 794 lidí a 89 364 zraněno. Drtivá většina jsou civilisté. Izraelský upravený počet obětí útoků Hamásu ze 7. října je 1139. Někteří z nich zemřeli v důsledku zásahu izraelské armády. Několik desítek Izraelců je stále zadržováno Hamásem.

Jana Putzlacher

vasevec.cz

 

 

Ilustrační foto: Gaza, Al Jazeera screen

 

Nezapomeňme že oběťmi zvířecího německého nacismu již v té době byli i občané Československa německé národnosti

Nezapomeňme, že oběťmi zvířecího německého nacismu již v té době byli i občané Československa německé národnosti!

 

K nepokojům a k henleinovským demonstracím i k násilnému vystoupení ordnerů došlo též v Chodově. I zde bylo přerušeno telefonní spojení na četnickou stanici. Do obléhání a střílení na stanici se kromě ordnerů zapojili i hasiči. Při obraně zdejší pošty byl vážně zraněn příslušník státní policie, povolaný z Karlových Varů, Jaroslav Ježek. Svému těžkému zranění za několik dní podlehl. Při přestřelce byl zastřelen jeden ordner.

 

17. září 1938 se konal v tělocvičně české menšinové školy v Sokolově státní pohřeb padlých četníků. Na katafalku stálo pět černých rakví a tři rakve bílé. Na Sokolovsku zastřelení vojáci byli pohřbeni ve svých domovech.

 

Hitlerovým štvavým norimberským projevem byla vlastně vyhlášena válka proti ČSR a jejím důsledkem bylo povstání drtivé většiny občanů německé národnosti proti ČSR. Důsledkem bylo odtržení historického území českého státu a jeho připojení k říši.

 

Nutno ovšem říci, že ne všichni občané ČSR německé národnosti v pohraničních územích, tedy i na Sokolovsku, se zúčastnili povstání. Řada z nich stála věrně na straně Československa. V Sokolově v té době dožíval svůj život Šimon Stark, poslanec Říšské rady ve Vídni z doby Rakouska-Uherska, který byl zakladatelem strany Svobodných socialistů (Freie Socialisten), jež byla v letech 1902-1918 ve zdejší oblasti velmi úspěšná. Š. Stark v té době spolupracoval s T.G.Masarykem. V r. 1911 se TGM zúčastnil předvolební schůze této strany v Sokolově. Když do tohoto města přišli nacisté, ihned Š. Starka zatkli a při výslechu jej zmlátili tak, že jim ve vězení zemřel. Nenávist nacistů vůči demokraticky smýšlejícím lidem byla bezmezná.

 

V Sokolově v Hornickém domě měla sídlo německá sociálně demokratická strana. Ta založila, podobně jako sociálně demokratické organizace v dalších oblastech našeho pohraničí, ještě v době před ohrožením republiky organizaci „Rote Wehr“ (Rudá obrana), která původně měla sloužit pouze k ochraně schůzí a dalších akcí sociálních demokratů. V době bezprostředního ohrožení Československa vstupovali do ní i němečtí komunisté. Příslušníci Rote Wehr bojovali se zbraní v ruce po boku čsl. ozbrojených jednotek proti ordnerům a členům nacistického freikorpsu.

 

Všude v průmyslových centrech okresu byly činné organizace sociálně demokratické i komunistické. Když přišli nacisté v těchto místech k moci a k vládě, zejména po obsazení německým wehrmachtem, nastalo veliké zatýkání a zavírání. Existují z té doby snímky, kdy v Kynšperku nad Ohří nacisté vodili drogistu Viertelmeistra po ulicích města s cedulí na zádech, na níž měl napsáno: „Volksverräder“ (Zrádce národa). Tento pán se provinil tím, že byl funkcionářem sociálně demokratické strany a věrným občanem ČSR. Každý proto mohl na něj beztrestně plivnout.

 

Největší zatýkání sociálních demokratů a komunistů však proběhlo v Kraslicích a okolních obcích, v Rotavě, Stříbrné a na Bublavě. Ti byli ihned po příchodu wehrmachtu do Kraslic pozatýkáni a se zdviženými rukama voděni městem. Poté byli rozváženi do věznic v Ostrově, Chebu, Sokolova. Odtud vedla jejich cesta do všech možných věznic a koncentračních táborů v Německu. Velmi mnoho z nich se konce války nedočkalo.

 

Nezapomeňme, že oběťmi zvířecího německého nacismu již v té době byli nejen Češi a Slováci, nýbrž i občané Československa německé národnosti!

 

Z textu Jiřího Johna

Z díla "Povstání henleinovců v r. 1938 na Sokolovsku", autor Jiří John